Ruda z wyboru, ruda z charakteru ?

Jestem ruda.1939406_10203194720163940_8830982741186605444_o

Zaczynam ten post wyznaniem, jak nie przymierzając anonimowa cukierkoholiczka. Z tą różnicą, że ja, opowiadając Wam o mojej rudości i wszystkim co się z nią wiąże, wcale nie usiłuję być anonimowa. Już zakładając bloga i szukając dla niego odpowiedniej nazwy, zastanawiałam się nad odpowiedzią na pytania, które za chwilę postawię. Dodatkowo przeczytałam ostatnio wygrzebany gdzieś w odmętach internetu artykuł, w którym pisząca przekonuje, że to rudy kolor włosów sprawia, że emanuje pewnością siebie, jest otwarta, ale też samowystarczalna i przez ta ma problemy ze znalezieniem faceta. Na początku, tylko się do tego stwierdzenia uśmiechnęłam. Bo przecież znam też pewne siebie i samowystarczalne blondynki oraz wstydliwe rudzielce. A potem zaczęłam się zastanawiać…

Czy kolor włosów wpływa na charakter człowieka? A może to nasze cechy charakteru uzewnętrzniają się w wybranym przez nas kolorze włosów? Jak to jest z włosami naturalnymi? Jak z tymi z nas, które czują potrzebę ich farbowania?

Rudość życia

Sama twierdzę, że rudość życia to warte propagowania podejście. Zakłada czerpanie ze wszystkiego co nas otacza garściami, chwytanie byka za rogi, podążanie za marzeniami. Oznacza też stawianie sobie coraz to nowych celów, zdobywanie pewności siebie, naukę asertywności i efektywnego rozwiązywania problemów. W takim rudym życiu jest też miejsce na chwile niefrasobliwości, momenty szaleństwa i dużo niepohamowanego śmiechu. Tylko czy na którąkolwiek z tych cech ma wpływ kolor moich włosów? Tytuł bloga sugeruje, że tak.

Mity i stereotypy

Nie ja pierwsza wysuwam taką, na tę chwilę niczym nie popartą, hipotezę. Przecież jeśli się dobrze zastanowić, wszyscy znają żarty o blondynkach niepowalających intelektem, a mit jakoby osoby (naturalnie) rudowłose  nie posiadały duszy, a nawet zjadały dusze innych osób został rozpowszechniony w Internecie do granic absurdu. Co ciekawe, niewiele mówi się o szatynkach i czarnulkach, a przynajmniej ja żadnego mitu ani stereotypu na ich temat nie znam. Chociaż, jeśli dłużej pomyśleć: jakiego koloru włosy ma większość, nomen omen, czarnych charakterów?

Jestem czysta, nie mam piegów!

Jestem czysta, nie mam piegów!

large

Taki słodziak miałby być pożeraczem dusz? (Taaa, kocham Eda Sheerana…)

Jak wiadomo, dobrze przygotowany tekst wymaga researcha. Swoje pierwsze kroki skierowałam zatem wprost do wujka Google, który…wypluł w odpowiedzi całkiem sporą liczbę wyników. Artykuły na stronach o wszystkim i o niczym, skupiały się przede wszystkim właśnie na stereotypach i założeniach typu: blondynki bawią się lepiej. a rude kobiety są mniej stałe w uczuciach. Jeszcze inny tekst, opisywał rudzielce jako zadziorne, uparte ale pomysłowe ponad normę. Wreszcie znalazłam też odniesieniach do kobiet o ciemnych włosach. Podobno to czarnulki mogą liczyć na największe uznanie ze strony mężczyzn, jako kobiety poważne i zrównoważone.

Oczywista oczywistość?

Eksperci przeprowadzili badania…

Chociaż autorzy większości z przytoczonych artykułów powoływali się na zdanie ekspertów, którzy przeprowadzili, z pewnością doglębne badania, to jednak nie podano żadnych szczegółów. Nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała sama ich poszukać. Jak na prawdziwego akademika (choć już jakiś czas poza uczelnią) przystało. To co znalazłam, zdziwiło mnie chyba jeszcze bardziej…

James L. Breeling podszedł do sprawy od strony biologiczno chemicznej, ale zaraz po tym jak przeznaczył kilka akapitów na to, by przystępnie wyjaśnić jak włosy zyskują kolor, przeszedł do… mitów na ich temat. Powtórzył zatem to, co wcześniej opisywały magazyny dla kobiet i strony poświęcone beauty & wellness.  Okazuje się. że ma to jednak ciekawe naukowe wytłumaczenie. Otóż kolor włosów, czy to naturnalny, czy wybrany przez nas mniej lub bardziej świadomie, ma znaczenie socio-kulturowe. Przecież stereotypy powstają właśnie w oparciu o, to jak dana cecha jest postrzegana przez społeczeństwo.  Prawda, że ma to wiele sensu? Podobnie jak założenia przedstawione w Socjologii Włosów Jodi Manning.

Włosy mają pomagać kobietom wyrażać siebie, działając pozajęzykowo, na poziomie zupełnie innym niż. przecież w pełni świadoma, komunikacja werbalna. Cytowana tam Rose Weitz, która udowadnia, że włosy ogrywają ważną rolę w życiu intymnym kobiet, a kobiety wybierają fryzury zależnie od stanowiska pracy, Można zatem powiedzieć, że fryzura wskazuje na to, jak kobieta czuje się ze sobą A stąd już całkiem niedaleko do potwierdzenia faktu, że istnieje zależność pomiędzy zmianą koloru włosów a zmianami osobowości (a może nie tyle osobowości jako takiej, ale ogólnego spojrzenia na życie?).

I tak, może się okazać, że fakt iż farbujemy włosy na rudo (który jest kolorem jasnym i wyróżniającym się), wskazuje na to, że rzeczywiście jesteśmy pewniejsze siebie i weselsze. Nie zgodziłabym się tylko z tym, że rudzielce są niestałe w uczuciach. Ja przynajmniej, jak kocham – to na zabój. Na pewno jednak kolor włosów dodaje mi „powera”!

A wy, co tym sądzicice? Czy mity i stereotypy sprawdzają się w Waszym wypadku? Zauważyłyście/liście u siebie zmiany po przefarbowaniu włosów? Dajcie znać!

~CharmingGinger

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Ruda z wyboru, ruda z charakteru ?

  1. Podobno 4% mężczyzn popełniających samobójstwo robi to na wskutek łysienia. Chyba trudno o lepszy dowód, jak monstrualny wpływ ma zatem stan / forma naszego nagłowowego owłosienie (bądź też jego brak!) na to, kim / jacy a nawet CZY jesteśmy. Musi to też działać i w drugą stronę – psychoterapia za użyciem farbę do włosów? Pewnie! Żyjemy w świecie absurdalnego wręcz kultu estetyki, w szczególności kobiecego piękna, chyba niewiele rzeczy może odbić się na kobiecej psychice tak, jak to, co każdego dnia widzi ona w lustrze, a nieodłącznym składnikiem tego, co widzi, są włosy. To oczywiście pociąga wspomniany czynnik socjo-kulturowy – aparycja czasem niemalże determinuje stosunek innych ludzi do nas (im bardziej odbiegamy od normy, tym większe znaczenie wyglądu), a to, jak traktują nas inni, kształtuje to, kim jesteśmy.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s